Rodzaje schodów wewnętrznych – konstrukcja i materiały
Schody wewnętrzne pełnią bardzo ważną funkcję w każdym domu jednorodzinnym – stanowią połączenie pomiędzy piętrami, ale też mocno wpływają na wystrój całego otoczenia. Dlatego też warto wybrać nowoczesne schody, które będą jednocześnie funkcjonalne i eleganckie. Poznajmy rodzaje schodów wewnętrznych!
Czym się różnią schody lane żelbetowe od schodów półkowych?
Jednymi z najpopularniejszych rodzajów schodów wewnętrznych są schody żelbetowe. Wszystkie ich elementy są ze sobą widocznie połączone, a wykończenie stopni zależy od indywidualnych preferencji. Zupełnie inaczej wyglądają schody półkowe, zwane również schodami wspornikowymi lub lewitującymi – ich konstrukcja jest minimalistyczna. Widoczne są jedynie stopnie, które dają wrażenien schodów wychodzących ze ściany.
Schody półkowe jako element kompozycji przestrzennej
Minimalistyczna konstrukcja schodów półkowych sprawia, że prezentują się one bardzo lekko, a do tego nie zajmują wiele miejsca w pomieszczeniach. Stanowią doskonałe uzupełnienie otwartych przestrzeni – nie przytłaczają ich, lecz pozwalają zachować ich ascetyczny charakter. Co więcej: schody wspornikowe dają szerokie możliwości aranżacyjne – sprawdzą się w każdym domu – nawet tam, gdzie na klatkę schodową przewidziano niewiele miejsca.
Konstrukcja schodów półkowych
Schody wspornikowe przeznaczone są do montażu w ścianach nośnych – ich grubość powinna wynosić ok. 25 cm, ponieważ poszczególne stopnie mocuje się na grubych i długich bolcach, które z kolei przytwierdzane są do belki żelbetowej lub stalowej znajdującej się wewnątrz ściany. Taka budowa zapewnia odpowiednią trwałość konstrukcji schodów półkowych – wytrzymują one spore obciążenia.
Zalety i wady nowoczesnych schodów półkowych
Do zalet schodów wspornikowych bez wątpienia należy ich nowoczesna konstrukcja przyciągająca wzrok oraz fakt, że takie schody wewnętrzne sprawdzają się także na małych przestrzeniach. Są uniwersalne – mogą być montowane jako schody zabiegowe lub proste.
Jednak schody półkowe bolcowe nie są pozbawione wad. Głównym czynnikiem zniechęcającym potencjalnych kupców jest bardzo wysoka cena wykonania takich schodów wiszących. Wiele osób wskazuje także na mniejsze bezpieczeństwo takich konstrukcji. Aby osiągnąć najlepszy efekt, najczęściej nie stosuje się bowiem dodatkowo barierek, choć oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by wykonać schody półkowe z balustradą.
Aby zachować ich wyjątkowy charakter, barierkę można wykonać z dużych przeszkleń – dzięki temu widoczna pozostanie konstrukcja naszych schodów wiszących, ale z drugiej strony będziemy musieli się borykać z koniecznością zachowania przejrzystego szkła w idealnej czystości.
Więcej w artykule: Balustrada drewniana, szklana czy ażurowa? Porady i rodzaje.
Schody kręcone – sprawdzone rozwiązanie przy braku miejsca
Jeśli zatem nie zdecydowaliśmy się na montaż wiszących schodów półkowych, a musimy stworzyć klatkę schodową na niewielkiej przestrzeni, możemy skorzystać z rozwiązań cieszących się popularnością od bardzo dawna. Mowa o schodach kręconych, których minimalna średnica może wynosić nawet 100 cm! Mają one dość strome stopnie, ale zapewniają wysoki stopień bezpieczeństwa – najczęściej stosuje się wraz z nimi zabudowaną barierkę na całej długości.
Jeśli natomiast szukamy schodów na strych, warto przyjrzeć się wersjom składanym.
Schody wachlarzowe – efektowny element domu
Z kolei w domach, w których nie brakuje miejsca na klatkę schodową, idealnym rozwiązaniem okażą sięschody wachlarzowe – szerokie, reprezentacyjne i na wskroś eleganckie stanowią uzupełnienie eleganckich wnętrz. Schody wachlarzowe biegną szerokim, łagodnym łukiem, dzięki czemu wymiary stopni są spore, a one same mogą być dość niskie – przemierzanie trasy pomiędzy piętrami na takich schodach wewnętrznych jest bardzo wygodne.
Schody zabiegowe – wejście na piętro w eleganckim stylu
Efektownym rozwiązaniem do nieco bardziej ograniczonych przestrzeni są schody zabiegowe. Wymiary stopni są w tym przypadku mocno zróżnicowane, szczególnie w miejscu łamania schodów. Dzięki temu możliwe jest umieszczenie ich w mniejszych domach przy jednoczesnym zachowaniu eleganckiego charakteru i komfortu użytkowego schodów wewnętrznych.
Więcej w artykule: Zabiegowe czy proste? Modułowe, ażurowe czy klasyczne? Wybieramy schody drewniane.
Schody wewnętrzne – czym je wykańczać?
Niezależnie od tego, na jaką konstrukcję schodów wewnętrznych się zdecydujemy, staniemy przed jeszcze jednym dylematem – z czego wykonać ich stopnie lub jakimi materiałami je wykończyć?
Schody drewniane– przypadną do gustu każdego, kto ceni klasyczne, eleganckie rozwiązania. Warto jednak wybrać na schody wewnętrzne drewno egzotyczne lub inne o wysokiej twardości. Ponadto warto pamiętać o regularnej konserwacji i odpowiedniej pielęgnacji drewnianych stopni.
Schody metalowe– takie stopnie pięknie wyglądają w industrialnych i innych nowoczesnych aranżacjach. Minimalistyczne, cechujące się doskonałą trwałością i możliwością łatwego odnowienia sprawdzą się w wielu mieszkaniach.
Płytki ceramiczne– do wykańczania schodów żelbetowych ciągle stosowane są kafelki. Mnogość wzorów i kolorów płytek pozwala dopasować schody wewnętrzne do otoczenia w sposób perfekcyjny, a odporność na uszkodzenia ceramiki pozwala na długotrwałe użytkowanie ich w niezmienionym stanie.
Schody kamienne – dość drogim, ale bardzo efektownym i eleganckim rozwiązaniem są także okładziny z naturalnego kamienia. Pięknie zaprezentują się np. na schodach wachlarzowych.
Ceny schodów wewnętrznych
Ceny schodów wewnętrznych są mocno zróżnicowane – płacimy za rodzaj konstrukcji schodów, jaki wybierzemy, wymiary schodów, jak również materiały zastosowane do ich wykończenia. Dlatego też przed zakupem schodów warto umówić się na wycenę i poznać dostępne możliwości. Najtańsze są jednak proste, standardowe konstrukcje jak schody kręcone oraz żelbetowe, dużo drożej wychodzą natomiast wachlarzowe, zabiegowe i półkowe schody. Z materiałów kosztowne okaże się drewno i kamień, podczas gdy metal i ceramika będą opcją budżetową.
Zobacz też: Jak zagospodarować przestrzeń pod schodami.