Meble na wymiar czy gotowe? Podpowiadamy jak umeblować dom
Właśnie urządzasz mieszkanie i stoisz przed wyborem mebli? Zależy Ci na tym, żeby szafki były pojemne, funkcjonalne, estetyczne i zgodne z obowiązującymi trendami? Jeśli nie możesz znaleźć w sklepach produktów, które odpowiadają Twoim oczekiwaniom, zdecyduj się na zamówienie mebli na wymiar u stolarza. Kiedy warto postawić na meble gotowe, a kiedy zainwestować w indywidualny projekt?
Meble kuchenne na wymiar
To najczęściej wybierane rozwiązanie w polskich domach. Pozwala na maksymalne zagospodarowanie przestrzeni i wykorzystanie nawet najmniejszego skrawka powierzchni. Dzięki meblom na wymiar nawet ciasna i pozornie nieustawna kuchnia jest zabudowana, funkcjonalna i estetyczna – właśnie dlatego meble tego typu cieszą się tak dużą popularnością. Meble na zamówienie mają tę przewagę nad gotowymi zestawami, że klient może samodzielnie lub z pomocą specjalisty zaprojektować układ szafek stojących i wiszących, ich wysokość, a ponadto zaplanować wyspę, wybrać fronty, kolory gałek czy blatu roboczego. Na rynku dostępne są funkcjonalne rozwiązania, które powalają znakomicie zorganizować wnętrze szafek – umożliwiają to między innymi kosze typu cargo, półki obrotowe do szafki narożnej czy wkłady do szuflad. Projektując kuchnię na wymiar można spełnić oczekiwania najbardziej wymagających klientów.
Dostosowanie wyglądu mebli do indywidualnych oczekiwań odbiorców oraz specyfiki danego pomieszczenia to najważniejszy atut kuchni robionych za zamówienie. Niestety, wykonanie mebli u stolarza może być dość kosztowne – ostateczna cena zależy jednak od liczby szafek, materiału, z którego zabudowana będzie wykonana, a także dodatkowych akcesoriów, takich jak okucia, gałki itd. Meble na wymiar mogą kosztować od tysiąca złotych za metr bieżący do nawet kilku tysięcy – ceny są zatem bardzo zróżnicowane. Innym minusem kuchni na zamówienie jest czas oczekiwania na meble – z reguły wynosi on od 3 do 6 tygodni.
Gotowe meble kuchenne
Modułowe zestawy mebli kuchennych są z całą pewnością tańsze niż produkty na wymiar. Nie zawsze jednak można się na nie zdecydować – jest to rozwiązanie do przestronnych kuchni, których powierzchnia nie musi być optymalnie zagospodarowana. Na rynku dostępne są zestawy gotowych mebli kuchennych do samodzielnego montażu, co jeszcze bardziej minimalizuje koszty. Niestety, modułowe kuchnie mogą być mniej funkcjonalne niż meble wykonane na specjalne zamówienie – nie uwzględniają wszystkich potrzeb domowników. W skład gotowych mebli kuchennych najczęściej wchodzą dwa lub trzy moduły stojące oraz tyle samo wiszących, a także szafka pod zlewozmywak. Przed zamówieniem modułowej kuchni warto zastanowić się, czy proponowana liczba szafek będzie wystarczająca, a blat roboczy zapewni możliwość wygodnego przygotowywania posiłków.
Inną wadą gotowych mebli jest ich słaba jakość materiałów – zazwyczaj wykonane są płyt wiórowych, które szybko mogą ulec zniszczeniu i nie są odporne na uszkodzenia mechaniczne czy wilgoć. Intensywna eksploatacja sprawia, że powierzchnia szafek może się wykruszać, zwłaszcza przy zawiasach. Niska cena mebli gotowych to tylko pozorna oszczędność – fronty trzeba częściej wymieniać. W przeciwieństwie jednak do mebli na zamówienie, te gotowe są bardziej dostępne. Modułowe zestawy można nabyć w większości supermarketów z materiałami budowlanymi i wykończeniowymi.
Wizualizacja wnętrza -Nowoczesnego projektu domuAkord II 142.97m²
Wnękowe szafy na wymiar czy meble wolnostojące?
Szafki kuchenne to nie jedyne meble na zamówienie chętnie wybierane przez Polaków. Dużym zainteresowaniem klientów cieszą się również szafy w zabudowie, które pozwalają znakomicie wykorzystać przestrzeń w mieszkaniu i zagospodarować np. skosy, wnęki czy miejsce pod schodami. Nowoczesne systemy do zabudowy sprawdzą się w sypialni, przedpokoju i salonie, mogą też pełnić funkcję garderoby lub funkcjonalnego schowka na sprzęty AGD. Fronty wykonane są z różnych materiałów – płyt wiórowych, czy laminowanych. Dużym zainteresowaniem klientów cieszą się także szafy na wymiar wykończone lustrem lub szkłem. Najbardziej popularnym rozwiązaniem są meble z drzwiami przesuwnymi, które nie zabierają miejsca w pomieszczeniu i mogą być stosowane nawet w przypadku bardzo wąskich przedpokojów.
Szafy wnękowe prezentują się bardzo estetycznie, a ich użytkowanie jest w pełni komfortowe – drzwi są lekkie i przesuwają się bez problemu. Minusem systemów do zabudowy jest cena – kosztują zdecydowanie więcej niż meble wolnostojące. Warto także pamiętać, że stanowią stały element wystroju wnętrza – żeby zmienić układ mebli w pomieszczeniu, konieczne jest zdemontowanie szafy. Osoby lubiące zmiany mogą zatem bardziej docenić tradycyjne, wolnostojące meble – wszystko zależy od indywidualnych preferencji.