Ogród zimowy czy oranżeria? - zaproś naturę do swojego domu!
Ogród zimowy może pełnić różne, dostosowane do naszych potrzeb funkcje. Niekiedy staje się przytulnym salonem, a czasem służy nam jako zimowisko dla ogrodowych roślin, które nie są odporne na mróz. Często mylony bywa z oranżerią lub werandą, od których znacząco się różni. Co warto na jego temat wiedzieć i jak go zaaranżować, by spełnił swoje funkcje? Oto garść informacji i cennych wskazówek!
Ogród zimowy a oranżeria
Na początek warto wyjaśnić, czym różni się ogród zimowy od oranżerii. Przede wszystkim ogród zimowy to budynek kubaturowy, zbudowany z elementów szklanych, opartych na szkielecie drewnianych, aluminiowym, stalowym lub z PCV, który swoim wyglądem przypomina ogrodową szklarnię. Ogród zimowy jest budynkiem całorocznym, na którego wybudowanie decydujemy się przede wszystkim ze względu na możliwości rekreacyjne i wypoczynkowe. Możemy również zaaranżować ogród zimowy na tarasie. Przepisy umożliwiają nam takie rozwiązanie.
Oranżeria, podobnie jak szklarnia, służy do całorocznej hodowli roślin i taki jest główny cel jej budowy. Oczywiście, może zostać zaaranżowana w taki sposób, by pełniła również funkcje ogrodów zimowych. Tym, co łączy ogród zimowy z oranżerią, rzeczywiście są rośliny – w tym pierwszym również znajduje się na nie miejsce i zwykle to właśnie one stanowią o atrakcyjności budynku. Ogród zimowy może być również wykorzystywany jako salon, jadalnia lub komfortowe miejsce pracy. Sposób aranżacji i przeznaczenia zależeć będzie przede wszystkim od jego wielkości. W przypadku mniejszych powierzchni rośliny stanowią jedynie uzupełnienie wnętrza, w przypadku większych zaś, właściciele często decydują się na aranżację oranżerii.
Projekty domów z ogrodem zimowym
Chcąc założyć ogród zimowy, możemy zgłosić się do architekta, który na nasze zamówienie wykona zlecony projekt. Możemy jednak pomyśleć o aranżacji zimowego ogrodu wcześniej i zamówić dom z ogrodem zimowym lub oranżerią. Wcześniej jednak musimy przemyśleć kilka kwestii: jakie zamierzamy uprawiać w nim rośliny, z jakich ma powstać materiałów, czy ma przylegać bezpośrednio do budynku naszego domu i czy będziemy korzystali z niego przez cały rok, czy też jedynie okazjonalnie. Wszystko to ma ogromne znaczenie i sprawi, że biuro projektowe będzie mogło przestawić nam konkretne rozwiązania. Należy również pamiętać o tym, że do budowy zimowego ogrodu nie potrzebujemy żadnych zezwoleń… pod warunkiem, że jego powierzchnia nie przekroczy 25 m2. Jeżeli zapragniemy większego ogrodu, konieczne będzie uzyskanie zezwolenia na jego budowę. Czy istnieje alternatywne rozwiązanie dla zimowego ogrodu? Tak! Jest nim przydomowa szklarnia ogrodowa, która – odpowiednio zaaranżowana – stanie się przytulnym, ciepłym ogrodem zimowym.
Jak urządzić ogród zimowy?
Sposób aranżacji zimowego ogrodu zależy przede wszystkim od tego, czy decydujemy się na ogród zimowy ogrzewany, czy nieogrzewany. Ogrody nieogrzewane mogą być niezależne lub połączone z budynkiem. Ich wnętrze oddziela się od części mieszkalnej budynku, a tym samym zmniejsza się zużycie energii. Ogrody ogrzewane są natomiast zintegrowane z elewacją i mają duże znaczenie dla bilansu energetycznego budynku.
W ogrodzie zimowym bardzo ważną rolę grają meble. Świetnym wyborem są modele ogrodowe technorattanowe, rattanowe, bądź wykonane z tworzyw sztucznych, które odporne są na wilgoć i duże nasłonecznienie. W zimowym ogrodzie istotne jest również oświetlenie: klimatyczne świece, lampki, latarki i latarenki. Czego jeszcze nie może zabraknąć w zimowym ogrodzie? Oczywiście roślin i wszelkiego rodzaju donic. Jeżeli taras zimowy jest nieogrzewany, a chcemy korzystać z niego także zimą, warto wyposażyć go w miękkie, ciepłe koce, które uchronią nas przed chłodem. Nie zapominajmy również o roślinach! Oranżeria przydomowa może stać się miejscem, w którym z przyjemnością odpoczywać będziemy w pięknych okolicznościach przyrody. Świetnym pomysłem na dom z oranżerią jest pomarańczarnia, w której przebywanie staje się prawdziwą przyjemnością.
Jak ogrzać ogród zimowy?
Niezależnie od tego, czy budujemy ogród zimowy na tarasie, czy też chcemy zaaranżować nowoczesny ogród zimowy tuż przy naszym domu, pojawia się pytanie: jak go ogrzejemy? Chętnie stosowaną metodą ogrzewania zimowych ogrodów są grzejniki elektryczne. Jeśli zaopatrzymy się w precyzyjny termostat, będziemy mogli dostosować temperaturę powietrza w ogrodzie do wymagań domowników. Co więcej, termostat samoczynnie włączy grzejniki, gdy temperatura spadnie poniżej ustawionej na termostacie. Ma to znaczenie nie tylko dla komfortu użytkowania zimowego ogrodu, ale także dla znajdujących się w nim roślin.
Zimowy ogród to przestrzeń idealna do relaksu i wypoczynku. Po długim dniu pracy pozwoli nam zregenerować się i uwolnić od codziennych spraw i obowiązków. Kontakt z zieloną roślinnością ukoi nas i wyciszy. By zimowy ogród był wnętrzem, w którym z przyjemnością będziemy spędzać czas, musi być przytulny, zaaranżowany zgodnie z naszymi potrzebami i preferencjami.