Logo

Ogrodowy domek dla dzieci – spełnij dziecięce marzenia

Widok dziecka nieledwie przyspawanego do smartfonu lub tabletu jest tak zwyczajny, że mało już kogo dziwi. Dorośli wspominają zabawy na trzepaku, ruch na powietrzu, grę w klasy i gumę, podchody – trudno im jest zrozumieć, że ich pociechy, mając do dyspozycji duży ogród, nie wykazują zainteresowana wesołym hasaniem po trawniku przez cale popołudnia. Szkrabom trzeba zapewnić odpowiednie atrakcje, by zachęcić je do ruchu na świeżym powietrzu, a jedną z najlepszych inwestycji w zdrowe zabawy naszych urwisów będzie budowa lub kupno domku ogrodowego dla dzieci.

Budowa domku dla dziecka

Materiał na domek dla dzieci – drewno, palety czy płyty OSB?

W wyborze materiału, jakiego chcemy użyć do budowy domku, najważniejszym czynnikiem będzie jego lokalizacja. Nie znajdziemy lepszego materiału do budowy domku na zewnątrz niż drewno. Może być to tańsza sosna lub świerk, które po odpowiednim zaimpregnowaniu będą wystarczająco odporne na zmienne warunki atmosferyczne. Domek dla dzieci może powstać też z drewnianych palet, ale jeżeli wykorzystamy tylko i wyłącznie te gotowe elementy, każdy deszcz wygoni nasze pociechy z powrotem w objęcia kanapy. Już zastosowanie w tym wypadku techniki mieszanych materiałów i dodanie do palet płyt OSB zapewni lepszą ochronę od wiatru i deszczu. Płyty te muszą być wodoodporne klasy 3 lub 4, czyli takie, w których użyto do sklejenia wiórów klejów poliuretanowych, a zewnętrzne warstwy połączono żywicą melaminowo-uretanową. Takie płyty wytrzymają wpływ warunków zewnętrznych, chociaż nie będą miały tej wytrzymałości co drewno. Jeżeli nie będziemy mieli możliwości wykonania domku z drewna w całości, co jest drogim rozwiązaniem, połączenie różnych materiałów będzie najmilszym naszej kieszeni wyjściem z sytuacji. Pewna konstrukcja to szkielet drewniany, podłoga z palet, a ściany i dach pokryte płytami OSB. Możliwości jest bez liku i każdy rodzic z żyłką majsterkowicza będzie miał ogromne pole do popisu.

Jak zbudować domek dla dzieci?

Bezpiecznie. Każdy projekt domku dla dzieci powinniśmy rozpatrzyć pod kątem tego, czy będzie wystarczająco trwały, stabilny, pozbawiony ostrych krawędzi i wystających elementów, które mogłyby zagrozić bezpośrednio naszemu dziecku. Stabilność to jeden z najważniejszych czynników w przedsięwzięciu, jakim jest domek na drzewie, a brak wystających gwoździ, jak w przypadku użycia palet z odzysku, dotyczyć będzie każdej konstrukcji, którą przeznaczymy do zabawy dla naszych pociech. Kiedy projekt zyska aprobatę młodzików, a my zatwierdzimy jego znikome zagrożenie dla zdrowia i życia najmniejszych członków rodziny, przychodzi czas na konkretny plan tego, jak zrobić domek dla dzieci. Na podstawie projektu określamy, jakie materiały będą potrzebne, a następnie, jakimi narzędziami wykonamy to zadanie. Materiały i ich typ zadecydują o tym, jakich użyjemy gwoździ, wkrętów i łączników, a styl uwarunkuje wszelkie ozdoby, zawiasy i elementy zewnętrzne, które musimy zakupić. Inaczej będzie wyglądała lista zakupów dla zamocowania i ustabilizowania domku na drzewie, a inaczej dla powiększonej kopii stacjonarnego domku dla lalek, który umieścimy w cieniu jabłoni, wśród kwitnących rabat kwiatów, gdzie nasza księżniczka będzie tworzyć swój świat dziecięcych fantazji.

Jak zbudować domek dla dzieci

Dla domku budowanego na ziemi wystarczą odpowiednie kotwy i kantówki, które będą stanowić jego szkielet i podstawę. Na ziemi ułożymy palety, a ściany obijemy płytami OSB, pamiętając przy tym, żeby zachować odpowiedni odstęp od krawędzi płyty, która zbyt mocno przykręcana ma tendencję do rozwarstwiania się i nabierania potem wilgoci. Podobnie jak przy budowie domu, stan surowy otwarty staramy się jeszcze przed zimą zamknąć, umieszczając drzwi i okna oraz kładąc na dach papę lub gont bitumiczny. W każdej fazie prac możemy zachęcić maluchy do pomocy i zacząć je uczyć, jak osiągnąć satysfakcję z dobrze wykonanej, samodzielnej pracy. Inaczej będzie wyglądać budowa skomplikowanej konstrukcji, jaką jest domek na drzewie.

Jak zaprojektować domek na drzewie?

Projekt domku dla dzieci na drzewie będzie zależny od drzewa, na którym zamierzamy go posadowić. Chociaż najlepiej do tego celu nadają się gatunki liściaste o mocnej i rozłożystej koronie, możemy być zmuszeni wybudować domek ogrodowy dla dzieci na takim drzewie, jakie akurat posiadamy w swoim ogrodzie. Rozłożyste konary o odpowiedniej grubości same nam podpowiedzą, jak rozplanować i zaprojektować taką budowlę. Pamiętajmy, że drzewo nie jest betonowym słupem i będzie pracować – pochylać się zależnie od siły i kierunku wiatru. W okresie, kiedy nasze szkraby będą najczęściej z niego korzystać, czyli od wiosny do jesieni, drzewa mają najwięcej liści, a co za tym idzie, największą powierzchnię, na którą napierać będzie wiatr. Starajmy się też nie przybijać i nie przykręcać szkieletu domku bezpośrednio do drzewa. Po pierwsze nie jest to zbyt ekologiczne, a po drugie, stałe połączenie może spowodować uszkodzenie pnia bądź konarów, a drzewa mogą w takich miejscach z czasem tracić na elastyczności i odporności, a nawet gnić, co może już być niebezpieczne dla egzystencji naszej konstrukcji. Najlepiej opleść miejsca łączenia łańcuchem lub obejmami, które co kilka lat trzeba sprawdzać i luzować, ponieważ w przeciwnym wypadku zaczną wrastać w drzewo. Nasz domek, jeśli odpowiednio o niego zadbany, posłuży wówczas nie tylko naszym dzieciom, ale i być może wnukom.

Domek dla dzieci do pokoju

Co zrobić, jeżeli jednak w nasz ogród jest zbyt mały, nie mamy drzewa, a nasze pociechy domagają się zapewnienia im możliwości samodzielnej organizacji przestrzeni, jaką jest dom? Najprostszym rozwiązaniem jest zakup niewielkiego domku, który ustawimy w pokoju. Możemy też wykonać go własnoręcznie z dostępnych materiałów, takich jak palety, płyty OSB i drewno. Domek będzie wówczas wielkości niewielkiego namiotu, ale zawsze spełni pokładane w nim oczekiwania i zachwyci nasze dziecko urodą i funkcjonalnością.

Wymarzony domek dla dziewczynki

Domek ogrodowy jest świetnym miejscem zabaw dla dzieci. Rozwija w nich nie tylko samodzielność, czy organizację miejsca i czasu, ale także zachęca i motywuje do podjęcia zabaw na świeżym powietrzu, co, wyjąwszy miejsca i okresy występowania smogu, zawsze będzie na plus dla zdrowia naszej pociechy. Jeżeli nie czujemy się nas siłach w podjęciu wyzwania majsterkowicza, możemy z powodzeniem wybrać i zakupić gotowy domek – na rynku znaleźć można coraz bogatszy wybór tego typu konstrukcji.

Projekty domów murowanych, czyli co warto o nich wiedzieć?
Blog
22 Grudzień sylius.ui.original_price 2024
Budowa domu to jedna z najważniejszych inwestycji w życiu, dlatego wybór odpowiedniego projektu ma kluczowe znaczenie. Wśród dostępnych technologii, domy murowane od lat cieszą się niesłabną
Projekty domów z wejściem od południa – dlaczego warto rozważyć takie rozwiązanie?
Blog
26 Listopad 2024
Planując budowę wymarzonego domu, jedną z kluczowych kwestii, którą należy wziąć pod uwagę, jest orientacja budynku względem różnych stron świata. Właściwe usytuowanie domu wpływa na komfort
Dom z miejscem do pracy, czyli jak wybrać projekt domu z gabinetem?
Blog
05 Wrzesień 2024
W dzisiejszych czasach coraz więcej osób decyduje się na pracę zdalną lub prowadzenie własnej działalności gospodarczej z domu. Z tego powodu, projekty domów z gabinetem stają się coraz bardzi
Projekty średnich domów – idealne rozwiązanie dla rodziny
Blog
16 Sierpień 2024
W dzisiejszych czasach, kiedy rynek nieruchomości jest pełen różnorodnych propozycji, wybór idealnego domu może być wyzwaniem. Dla wielu rodzin optymalnym rozwiązaniem stają się projekty średn
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść