Projekty 500 zł taniej! Skorzystaj z promocji do 10. lutego!
Logo
Projekty 500 zł taniej! Skorzystaj z promocji do 10. lutego!

Jaki garaż wybrać – wolnostojący czy w bryle budynku?

Kategorie: Otoczenie

Gdy budujemy dom jednorodzinny lub jesteśmy już jego właścicielami, zwykle pragniemy mieć również własny garaż na terenie posesji. Możemy zdecydować się na taki, który wbudowany będzie w bryłę budynku lub wolnostojący, zlokalizowany w jego okolicy. Każdy z nich ma zarówno wady, jak i zalety. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto zdać sobie z nich sprawę.

Jaki garaż wybrać – wolnostojący czy w bryle budynku?

Garaż w bryle budynku

Do niedawnagaraż w bryle budynkubył rzadko stosowanym rozwiązaniem. Dziś inwestorzy decydują się na niego coraz częściej. Nie bez przyczyny – taki garaż jest bardzo wygodny! By dojść do samochodu, nie musimy wychodzić na zewnątrz, niestraszny nam deszcz i nie musimy ubierać się, gdy zostawimy coś w samochodzie. Oszczędzamy również powierzchnię działki, co ma szczególne znaczenie, gdy dysponujemy ograniczoną przestrzenią. Dzięki garażowi wbudowanemu w bryłę budynku oszczędzamy cenne miejsce, które możemy przeznaczyć np. na ogród lub przestrzeń do wypoczynku.Garaż w domuma także jeszcze jeden atut – pozwala wykorzystać przestrzeń bezpośrednio nad nim na cele mieszkalne, co w przypadku niewielkich domów może mieć ogromne znaczenie.

Projekt domu Akord VI 137.37m²

Istnieją różne sposoby na wbudowanie garażu w bryłę budynku. Zwykle architekci tworząc projekty garaży starają się, aby kształt i wymiary garażu nie zaburzały konstrukcji i nie wpływały negatywnie na całościowy wygląd domu. By zachować właściwą hierarchię brył, projektuje się np. niższy dach nad garażem. Najczęściej wjazd do garażu stanowi część elewacji domu, co dzięki zastosowaniu współczesnych technologii może być rozwiązaniem nie tylko funkcjonalnym, ale także estetycznym. Zautomatyzowana brama garażowa usprawniać może korzystanie z garażu, a odpowiednio wybrane rolety mogą być zupełnie niewidoczne.Garaż w zadaszeniu domuma jeszcze jedną niewątpliwą zaletę – pozwala zaplanować przestrzeń garażową z innymi pomieszczeniami gospodarczymi, np. warsztatem lub kotłownią.

Rozwiązanie to nie jest niestety pozbawione wad. Przede wszystkim, by garaż spełniał wszystkie nasze potrzeby i oczekiwania, musi być uwzględniony już na etapie projektowania budynku. Jego późniejsza budowa może być niemożliwa ze względu na rozmieszczenie innych pomieszczeń czy usytuowanie domu. Istotny jest także fakt, że jeśli garaż nie będzie oddzielony od domu kotłownią lub innym pomieszczeniem, do naszych wnętrz może przenikać zapach spalin i olejów. Garaż zlokalizowany w bryle domu może także mieć kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa domownikóworaz naszego dobytku. Okazuje się bowiem, że to właśnie przez garaż najczęściej odbywają się włamania do domów. Konieczne jest zatem zamontowanie w nim drzwi antywłamaniowych.

Garaż wolnostojący

Nagaraż wolnostojącydecydują się zwykle ci, którzy dysponują działką o większej powierzchni. W nowym budownictwie osobny garaż posiada często dodatkową powierzchnię przeznaczoną na magazyn na sprzęt sportowy i narzędzia ogrodnicze. Tym samym pełni funkcję składzika lub piwnicy, z której inwestorzy coraz częściej rezygnują.

Projekt garażu Garaż z wiatą GW-1, wizualizacja 1

Garaż wolnostojący oznacza szereg korzyści. Przede wszystkim rozwiązanie to sprawdzi się w przypadku osób, które chcą rozłożyć budowę domu na etapy. Osobny garaż w dowolnym momencie można rozbudować, np. dobudowując do niego wiatę. Co więcej, taki garaż sprawdzi się na wąskich działkach, na których wbudowanie garażu w bryle domu byłoby niemożliwe.

Dom z osobnym garażemwiąże się nie tylko z korzyściami, ale także z minusami. Najistotniejszym jest fakt, że chcąc dostać się z domu do samochodu, koniecznie trzeba ubrać się – włożyć buty i kurtkę, gdy jest zimno. Co więcej, budując garaż, zobowiązani jesteśmy do przestrzegania przepisów, które określają granice odległości garażu od posesji. W praktyce oznacza to, że miejsce, które wybraliśmy na garaż, może okazać się nieodpowiednie. Posiadanie wolnostojącego garażu może także wiązać się z dodatkowymi opłatami ustalanymi przez miejscową administrację.

Zamiast garażu – wiata garażowa

Alternatywnym rozwiązaniem dla garażu wolnostojącego i garażu wbudowanego w bryłę domu jest wiata garażowa. By znalazła się na naszej działce, nie potrzebujemy zezwolenia – wystarczy, że ją zgłosimy. Wiata to konstrukcja z wykonanym z drewna lub blachy dachem. Ze względu na niższe koszty i znacznie prostsze formalności często jest rozwiązaniem tymczasowym, stosowanym do momentu budowy tradycyjnego garażu.

Co wybrać: garaż wolnostojący, wbudowany w bryłę budynku czy wiatę garażową? Na to pytanie nie ma jednoznacznie dobrej odpowiedzi, a każde z przedstawionych rozwiązań ma zarówno wady, jak i zalety. Przed podjęciem decyzji należy więc uważnie przeanalizować swoje oczekiwania i potrzeby oraz przyjrzeć się swym możliwościom – zarówno tym finansowym, jak stworzonym przez naszą działkę. Może się bowiem okazać, że – choć chcielibyśmy, by nasz garaż wbudowany był w bryłę domu – w naszym przypadku znacznie lepiej sprawdzi się garaż wolnostojący. Może być również zupełnie na odwrót, dlatego decyzja powinna być przemyślana, a budowa garażu – dobrze zaplanowana.

Projekty domów murowanych, czyli co warto o nich wiedzieć?
Blog
22 Grudzień sylius.ui.original_price 2024
Budowa domu to jedna z najważniejszych inwestycji w życiu, dlatego wybór odpowiedniego projektu ma kluczowe znaczenie. Wśród dostępnych technologii, domy murowane od lat cieszą się niesłabną
Projekty domów z wejściem od południa – dlaczego warto rozważyć takie rozwiązanie?
Blog
26 Listopad 2024
Planując budowę wymarzonego domu, jedną z kluczowych kwestii, którą należy wziąć pod uwagę, jest orientacja budynku względem różnych stron świata. Właściwe usytuowanie domu wpływa na komfort
Dom z miejscem do pracy, czyli jak wybrać projekt domu z gabinetem?
Blog
05 Wrzesień 2024
W dzisiejszych czasach coraz więcej osób decyduje się na pracę zdalną lub prowadzenie własnej działalności gospodarczej z domu. Z tego powodu, projekty domów z gabinetem stają się coraz bardzi
Projekty średnich domów – idealne rozwiązanie dla rodziny
Blog
16 Sierpień 2024
W dzisiejszych czasach, kiedy rynek nieruchomości jest pełen różnorodnych propozycji, wybór idealnego domu może być wyzwaniem. Dla wielu rodzin optymalnym rozwiązaniem stają się projekty średn
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść